Hoppa till innehåll
Elektronikskatt.se

Så mycket betalar du i Elektronikskatt

Välj vikt – så ser du direkt hur mycket av priset som är skatt. Ska du köpa flera saker? Räkna på hela listan. Står du i butiken? Se skatten i kassan.

Beräkna elektronikskatt

Räkna ut hur mycket elektronikskatt du ska betala för elektronik, vitvaror, spel och småel baserat på vikten för 2026.

Exempel: Du betalar690.34 kr

Inklusive moms. Ändra vikten nedan så uppdateras svaret direkt.

Produkt 1

Snabbval – typisk vikt

Vikt produkt3.1 kg

Maxgräns nådd690.34 av 690.34 kr (tak vid 3.06 kg)

kg

Att betala

690.34 kr

Elektronikskatt för vald kategori

Fördelning av totalbelopp

Nivå mot möjlig maxskatt

100% av möjlig maxnivå

Skatt exkl. moms552.27 kr
Moms (25%)138.07 kr
Skattens andel av prisetAnge pris eller välj snabbval
Förstå beloppet

Vad betyder det här för dig?

Din elektronik väger totalt 3.1 kg. Med 180.71 kr per kilo blir skatten 552.27 kr – under maxgränsen på 552.27 kr per produkt. Ovanpå det läggs 25 % moms, så i butikspriset ligger 690.34 kr som är elektronikskatt.

Skatten på skatten

Av de 690.34 kr du betalar är 138.07 kr moms på själva skatten. Elektronikskatten läggs på priset innan moms – du betalar alltså 25 % moms även på skatten.

I vardagspengar motsvarar det

12.6

kaffekoppar (à 55 kr)

5.4

månader streaming (à 129 kr)

4.6

biobiljetter (à 150 kr)

Skriv en fråga i vardagsspråk – AI:n förklarar utifrån just din beräkning.

Så beräknas din elektronikskatt

Totalkostnaden baseras på vikten för varje produkt.

  1. Vikt × skatt per kg = skatt utan moms.
  2. Om beloppet blir högre än maxgränsen används maxbeloppet för den produkten.
  3. Därefter läggs moms (25%) på och totalsumman visas ovan.

Skattesats och maxbelopp: Källa · Moms: Källa

Tips: öppna Visa beräkning för att se varje produkts uträkning rad för rad.

Räkna på flera produkter

Lägg till allt du ska köpa. Vi räknar med typiska vikter och visar totalen inklusive moms.

Listan är tom. Lägg till en produkt ovan.

Total elektronikskatt · 0 produkter

0.00 kr

Inklusive moms, med typiska vikter.

Produktgrupp och skatteandel
Pris med och utan elektronikskatt per produktgrupp
ProduktgruppSkatteandelPris MED elektronikskattPris UTAN elektronikskattSkillnad i pris
Bildskärm23,5 %2 844 krElektronikskatt: 535 kr
Moms: 133 kr
Skatteandel: 23,5 %
2 176 krElektronikskatt: 0 kr
Moms: 133 kr
535 kr
Tvättmaskin13,3 %4 990 krElektronikskatt: 535 kr
Moms: 133 kr
Skatteandel: 13,3 %
4 322 krElektronikskatt: 0 kr
Moms: 133 kr
535 kr
Laptop6,8 %5 879 krElektronikskatt: 320 kr
Moms: 80 kr
Skatteandel: 6,8 %
5 479 krElektronikskatt: 0 kr
Moms: 80 kr
320 kr
Spelkonsol10,6 %6 299 krElektronikskatt: 535 kr
Moms: 133 kr
Skatteandel: 10,6 %
5 631 krElektronikskatt: 0 kr
Moms: 133 kr
535 kr
Smart-TV10,6 %6 290 krElektronikskatt: 535 kr
Moms: 133 kr
Skatteandel: 10,6 %
5 622 krElektronikskatt: 0 kr
Moms: 133 kr
535 kr
Skatten beror på vikten

Elektronikskatten påverkar både priser, konkurrens och konsumenter i Sverige. Priset på skatten baseras på vikten på varan. En smartklocka har med andra ord en väldigt liten skatt medan en tvättmaskin eller en 65” Smart-TV når maxbeloppet 690 kr per produkt.

Skatten leder till dyrare hemelektronik

Så mycket betalar du

Ingen verklig miljöeffekt

Läs om elektronikskatten

Färre jobb i Sverige

Så påverkas du

Vad kan du göra?

Skatten avskaffas bara om många visar att den spelar roll. Här är tre saker du kan göra direkt. Varje en tar under en minut.